HAKKIMIZDA

DENEYİMSEL ÖĞRENME HİKAYEMİZ

Hepimiz deneyimlerimizden öğreniriz.

Deneriz, hissederiz, gözlemleriz, yeni fikirler üretiriz ve tekrar deneriz.

Yaşam boyu öğrenme sürecimizde farkında olalım ya da olmayalım sürekli devam eden bir döngüdeyizdir.

Biz bu döngüye deneyimsel öğrenme döngüsü diyoruz.

Bu yaklaşımla hazırlanan eğitim-öğrenme programlarının büyük bir etkisi olduğuna inanıyoruz.

Nereden mi biliyoruz?

Kendimizden.

Deneyimsel öğrenme metodolojisi ile hazırlanmış olan (oyunlarla öğrenme) eğitim programlarına ilk kez katıldığımızda bizim de başımıza bir elma düştü. Oyunun kişisel farkındalık geliştirmede ne denli güçlü olduğunu, eleştirel düşünme ve empati becerilerinin en temel yetkinlikler olduğunu ve tüm bunların ancak yaparak-yaşayarak öğrenilebileceğini kendimizde gördük. Değişimi önce kendimizde gördük. Hayatımıza dokunan bu insan merkezli öğrenme yöntemini yaygınlaştırmamız ve geliştirmemiz gerektiğine inandık. Kendi başımıza düşen elmanın hikayesini paylaşmak üzere yola çıktık. O gün bu gündür deneyim ediyor, deneyim üretiyor ve deneyim paylaşıyoruz.


KISACA DeM

DeM Deneyimsel Eğitim Merkezi, 2009 yılında kurulmuş; İstanbul’da faaliyet gösteren kar amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşudur.

DeM’in amacı; deneyimsel öğrenme tabanlı yaygın eğitim faaliyetleri yürütmek ve yaygın öğrenmenin verimini ve kullanımını yerel, ulusal ve uluslararası ölçekte yükseltmek ve bu yolla toplumsal gelişim, insan hakları ve demokrasinin güçlendirilmesine katkıda bulunmaktır.

2012 yılında kurulan DeM International (Uluslararası Deneyimsel Eğitim Merkezleri Birliğinin) kurucu üyesi olup Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmektedir. DeM; Birleşmiş Milletler Global Compact (Küresel İlkeler) Ağı ve Anna Lindh Ağı üyesidir.

ALF_logo_2012-okDeM-INT-Smlglobalrese

NE YAPIYORUZ?

ARAŞTIRMA GELİŞTİRME

Deneyimsel öğrenme metodolojisinin geliştirilmesi ile ilgili araştırma ve geliştirme çalışmaları yapıyoruz. Türkiye’de deneyimsel öğrenme alanının gelişimi için projeler yürütüyoruz.

EĞİTİM İŞBİRLİĞİ

Sosyal farkındalığın artırılması, mesleki eğitimin güçlendirilmesi ve profesyonel yetkinliklerin yükseltilmesini amaçlayan proje ve çalışmalara entegre oluyor, deneyimsel öğrenme tabanlı eğitim modülleri hazırlıyoruz.

GENÇLİK ÇALIŞMALARI

Gençlerin bireysel gelişimiz ve toplumsal farkındalıkları için yaşam boyu öğrenme fırsatları üretiyoruz. Marmara Üniversitesi ve Medipol Üniversitesi’nde gönüllülerimizin kurduğu DeM Öğrenci Kulüpleri ile köklerimiz olan gençlik çalışmalarına devam ediyoruz.DeM Turkey | All Rights Reserved © 2009 - 2017