Hikayemiz

Hikayemiz

Hepimiz deneyimlerimizden öğreniriz. Deneriz, hissederiz, gözlemleriz, yeni fikirler üretiriz ve tekrar deneriz. Farkında olalım ya da olmayalım, yaşam boyu öğrenme sürecimizde sürekli devam eden bir döngüdeyizdir.

Biz bu döngüye deneyimsel öğrenme döngüsü diyoruz. Bu yaklaşımla hazırlanan eğitim programlarının büyük bir etkisi olduğuna inanıyoruz. Nereden mi biliyoruz?

Kendimizden.

Deneyimsel öğrenme metodolojisi ile hazırlanmış olan eğitim programlarıyla ilk kez tanıştığımızda bizim de başımıza bir elma düştü. Oyunun kişisel farkındalık geliştirmede ne denli güçlü olduğunu, eleştirel düşünme ve empati becerilerinin en temel yetkinlikler olduğunu ve tüm bunların ancak yaparak-yaşayarak öğrenilebileceğini kendimizde gördük.

Değişimi önce kendimizde gördük. Hayatımıza dokunan bu insan merkezli öğrenme yöntemini yaygınlaştırmamız ve geliştirmemiz gerektiğine inandık. Kendi başımıza düşen elmanın hikayesini paylaşmak üzere yola çıktık.

O gün bu gündür deneyim ediyor, deneyim üretiyor ve deneyim paylaşıyoruz.

Kısaca DeM..

2009 yılında, deneyimsel öğrenmenin geliştirilmesi, eğitimin ve öğrenmenin olduğu her alanda yaygınlaştırılması için kurulan kar amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşuyuz.

DeM olarak; örgün eğitim, mesleki eğitim, yaygın eğitim ve kurumsal eğitim alanlarında araştırma geliştirme çalışmaları yürütüyor, ulusal ve uluslararası ağlar kuruyor, teorik ve metodolojik çalışmaları saha çalışmaları ile birleştiriyoruz.

Uluslararası Deneyimsel Öğrenme Ağı’nın (IELN) kurucusu; Birleşmiş Milletler Global Compact (Küresel İlkeler) Ağı, Anna Lindh Ağı, STEP Sivil Toplum Eğitim Platformu ve UGK Ulusal Gönüllülük Komitesi’nin üyesiyiz.

Misyonumuz

Deneyimsel öğrenmeyi, eğitim ve öğrenmenin olduğu her alanda yaygınlaştırmak için çalışıyoruz.

Vizyonumuz

Deneyimsel öğrenme alanında teorik ve pratik çalışmaların birleştirildiği küresel bir kaynak merkezi konumuna gelmeyi hedefliyoruz.

İlkelerimiz

Hak Temelli Çalışan
İşbirliğine Açık
Demokrasi Kültürünü Önceleyen
Hesap Verebilir
Deneyimi Merkeze Alan
Aşağıdan Yukarıya Tasarım Yapan

bir sivil toplum kuruluşuyuz.

Zamanda Yolculuk

Deneyimsel öğrenme ile ilk tanışma..

2006-2008 yılları arasında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde bir öğrenci kulübünde bir araya gelen birkaç gencin hikayesi ile başladı herşey.

O dönem ülkemizin AB Gençlik Programlarına program ülkesi olarak yeni katıldığı yıllardı.

Genç ekip, Eskişehir’de düzenlenen ilk AB Gençlik Değişimi Projesini gerçekleştirdikten sonra, AB Gençlik Projelerine katılma ve farklı ülkelerdeki gençlik çalışmalarını yakından görme imkanı buldu.

Yaygın eğitim ve deneyimsel öğrenme ile ilk tanışmalarıydı.

DeM kuruldu.

Avrupa gençlik çalışlamarında üç yıl aktif yer alan genç ekip, yerel ve uluslararası programlarda da eğitmenlik yapmaya başlamıştı.

Deneyimsel öğrenmenin daha fazla yaygınlaştırılması için bir şeyler yapmak istiyorlardı. Bir eğitim merkezi hayal ettiler. Öğrenen, öğrendikçe büyüyen ve büyüdükçe daha fazla paylaşan bir merkez. Nihayet 13 Nisan 2009 günü uzun bir yolculuğun ilk adımını attılar.

DeM Deneyimsel Eğitim Merkezi, Eskişehir’de kuruldu.

DeM büyüyor..

DeM, kurulması ile birlikte kapasitesini artırmaya, eğitim ve gençlik programlarında daha aktif bir rol oyanamaya başladı.

  • 2010 yılında Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Ağı’na katıldı.
  • 2010 yılında Avrupa Gönüllü Hizmeti Programında akredite kuruluş oldu.
  • 2011 yılında Eskişehir Sivil Yerel Oluşumu Platformu’nun Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi.
  • 2011 yılında Avrupa Gençlik Bilgilendirmesi Ağı olan Eurodesk’in ilk dönem temas noktaları arasında yerini aldı. Türkiye’nin ilk gençlik bilgilendirme online kanalı olan Eurodesk TV’yi yayına soktu.
  • 2012 yılında DeM International ağı kuruldu ve Avrupa’dan 6 ülkeden sivil toplum kuruluşları ile deneyimsel öğrenme alanında uluslararası bir ağ oluşturmak için küresel bir işbirliği başlatıldı.

DeM İstanbul’a taşındı.

Artan kapasitesi ve DeM International Ağı’ndaki yoğunlaşan kürsel işbirliği sonucunda 2013 yılında DeM İstanbul’a taşındı.

DeM’in kurucularından olan Mustafa Erdoğan ve ekibi ile ülkemizin en tecrübeli eğitmenlerinden olan Volkan Müderrisoğlu ve ekibi DeM çatısı altında bir araya geldiler.

Deneyimsel öğrenmenin yaygınlaştırılması için 2009 yılında başlayan yolculuk, bu bir araya geliş ile birlikte, deneyimsel öğrenmenin geliştirilmesi konusunda yeni bir istikamete yöneldi.

DeM Gençlik kuruldu.

DeM yolculuğu ilk olarak 2006 yılında üniversite öğrenci kulübü çalışmalarıyla başlamıştı.

2014 yılında üniversite öğrencisi olan bir grup genç tarafından bu kez DeM çatısı altında üniversite öğrenci kulüpleri kuruldu. Önce Marmara Üniversitesi’nde ardından Medipol Üniversitesinde DeM öğrenci kulüplerini kuran genç ekip DeM Gençlik Ağı’nı oluşturdu.

DeMGÂH kuruldu.

2016 yılında DeM kendine özgü ilk Eğitici Eğitimi Programını düzenledi. 15 öğretmen ve 15 eğitmenden oluşan eğiticilere Kolb’un Deneyimsel Öğrenme Teorisi ve Freire’nin Ezilenlerin Pedagojisinin sentezlendiği uzun dönem bir eğitim verildi. Örgün eğitim ve yaygın eğitim alanlarında yapılan uygulamalar ve çıktıları ise DeM’in yayınladığı ilk kitap olan Ezilenlerin Deneyimsel Pedagojisi’nde paylaşıldı.

DeM yolculuğuna katılan yeni eğiticiler ile birlikte, DeM çatısı altında Eğitim ve Kaynak Merkezi olarak görev yapacak olan DeMGÂH kuruldu.

Deneyimsel Öğrenme Zirvesi

DeM, Şubat 2017’de Türkiye’nin ilk Deneyimsel Öğrenme Zirvesi’ni gerçekleştirdi. David Kolb’un telekonferans yoluyla bağlandığı zirvede Ezilenlerin Deneyimsel Pedagojisi yaklaşımı eğitim alanının önemli temsilcileri ile paylaşıldı.

V. Deneyimsel Öğrenme Konferansı, ABD

DeM, Haziran 2017 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenlenen 5. Deneyimsel Öğrenme Konferansı’na davet edildi.

Deneyimsel Öğrenme Teorisinin kurucusu olan David KOLB’un liderlik ediyor olduğu Deneyimsel Öğrenme Enstitüsü tarafından beşincisi düzenlenen konferansta yer alan DeM, yolculuğuna önemli bir kilometre taşı koymuş oldu.

Yolculuk devam ediyor..

Calendar
Eylül 2022
P S Ç P C C P
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930